Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Iancu Holtea Versiunea pentru printare

Iancu HOLTEA
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.27 MEHEDINTI
end of the mandate: 25 june 2004 - resignation - HCD nr.9/2004
replaced by: Viorel Ionel

Political party:
PRM-Great Romania Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until jun. 2004 Secretary - since oct. 2001
 - until jun. 2004
 Friendship parliamentary group with Croatia - until jun. 2004
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until jun. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:9 (in 9 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 5
Member of the31 mediation committees
Questions & Interpellations: 7
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 15 november 2019, 20:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro