Antonie IORGOVAN
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2004 - Secretary
 feb. - sep. 2004  - since feb. 2004

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees

Special committees - joint
Committee for the elaboration of the bills concerning the revision of Romania's Constitution

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Yugoslavia 
 Friendship parliamentary group with Japan  Vice-Chairperson