Vasile Ioan Dănuț UNGUREANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since oct. 2007)

(since oct. 2007) - Vice-Chairperson (since sep. 2008)

Inquiry committees
- Chairperson
- Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since mar. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran  Secretary
 Friendship parliamentary group with Bolivia 
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg