Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Gheorghe Hoha Versiunea pentru printare

Gheorghe HOHA
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.39 VASLUI

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since dec. 2003)
(since sep. 2004)
(until apr. 2004)
(apr. 2003 - mar. 2004)
(until apr. 2003)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Armenia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 5 plenary sittings)
Legislative initiatives: 7, din care 5 promulgate legi
Member of the16 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 29 may 2020, 5:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro