Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Daniel-Constantin Barbu Versiunea pentru printare

Daniel-Constantin BARBU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.5

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2013 - feb. 2014 - Quaestor

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2014
 
independent  - since sep. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014 Leader - since mar. 2016

Standing committees
(since apr. 2014)
(until sep. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq 
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 23, din care 4 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 30 november 2020, 9:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro