Activitate parlamentară
2016-prezent (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
2008-2012 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Senatul > Adrian Țuțuianu Versiunea pentru printare

Adrian ȚUȚUIANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.16 DÂMBOVIȚA

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2017 - Secretar
 dec. 2016 - feb. 2017 
 sep. 2017 - feb. 2018 - Chestor

Formatiunea politica:
ALDE-Partidul Alianța Liberalilor și Democraților - din sep. 2019

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în noi. 2018
Senatori neafiliați - din noi. 2018
 - până în sep. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din sep. 2019
 - până în sep. 2019
Senatori neafiliați - din sep. 2019

Comisii permanente comune
Comisia comună permanentă a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SRI (până în sep. 2017) - Președinte

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru sistematizarea, unificarea și asigurarea stabilității legislative în domeniul justiției
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului privind analizarea și actualizarea cadrului normativ cu incidență în domeniul securității naționale

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia deplasării muncitorilor sezonieri români la cules de sparanghel - Secretar
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial (până în oct. 2017)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turkmenistan 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:3 (în 3 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 87, din care 37 promulgate legi
Motiuni: 2

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:26
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro