Nuțu FONTA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.26 MARAMUREȘ, colegiul uninominal nr.5

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în feb. 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din feb. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în feb. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din feb. 2014
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016 Vicelider - din mai 2016
 - până în sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții
Comisia pentru transporturi și infrastructură (din mar. 2015)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (oct. 2013 - mar. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Orientală a Uruguayului - până în iun. 2014 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada 
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Tunisiană