Călin Constantin Anton POPESCU-TĂRICEANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR - Presedintele Senatului - din mar. 2014
ales senator în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.2

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Președinte
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014  - din mar. 2014

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în mar. 2014
 
independent  - din mar. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în mar. 2014
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din sep. 2014

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (până în mar. 2014)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României (din feb. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat - până în mar. 2015 Președinte