Ion Simeon PUREC
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.11 CARAȘ-SEVERIN, colegiul uninominal nr.2

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Secretar
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014 
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013  - din iun. 2013

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în feb. 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din feb. 2014
 - până în iun. 2016
 
independent  - din iun. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - până în feb. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din feb. 2014
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în iun. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului
Comisia pentru românii de pretutindeni (din dec. 2014)
Comisia pentru politică externă (oct. 2013 - noi. 2014)

Comisii de ancheta comune
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților privind situația celor două entități energetice, Societatea Complexul Energetic Hunedoara și Societatea Complexul Energetic Oltenia

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda