Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Eugen Gioancă Versiunea pentru printare

Eugen GIOANCĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 19 june 2019
replaces: Iulian Claudiu Manda

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2020
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2020

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2019
 - until feb. 2020
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2020

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 14, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 27 october 2020, 17:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro