Smaranda Eugenia IONESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.9 BRAILA

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (since nov. 2002) - Secretary (apr. 2003 - feb. 2004)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly  Vice-Chairperson - since oct. 2001