Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Carmen Felicia Tănăsescu Versiunea pentru printare

Carmen Felicia TĂNĂSESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 19 december 2007
replaces: Nicolae-Vlad Popa
end of the mandate: 1 december 2008 -

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
(since feb. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland - since mar. 2008
 - until dec. 2008
 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since mar. 2008
 - until dec. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since mar. 2008
 - until dec. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 21:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro