Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Marian-Jean Marinescu Versiunea pentru printare

Marian-Jean MARINESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 30 november 2007 - resignation
replaced by: Diana Maria Busoi

Political party:
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (until jun. 2007)
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the European People's Party (Christian Democrats) and European Democrats
- Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the European People's Party (Christian Democrats) and European Democrats

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until nov. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 january 2020, 9:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro