Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Tinel Gheorghe Versiunea pentru printare

Tinel GHEORGHE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA, uninominal college no.4

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015 Vice-Leader - until feb. 2014
   Leader - since feb. 2014
 - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015 Vice-Leader

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services
Committee for Standing Orders (since oct. 2013) - Secretary (oct. 2013 - may 2015), Vice-Chairperson (since may 2015)

Standing committees - joint
(since mar. 2016)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:456 (in 178 plenary sittings)
Political declarations:25
Legislative initiatives: 81, din care 16 promulgate legi
Questions & Interpellations: 37
Motions: 26

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 22 september 2019, 22:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro