Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
prm-tineret.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Lia Olguța Vasilescu Versiunea pentru printare

Lia Olguța VASILESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until dec. 2007
PSD-Social Democratic Party - since dec. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until feb. 2008
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since feb. 2008

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since jun. 2005) - Chairperson (jun. 2005 - apr. 2008)
Committee for Standing Orders (jun. 2005 - feb. 2008) - Secretary
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until jun. 2005) - Secretary

Special committees - joint

Inquiry committees - joint
- Vice-Chairperson
(until mar. 2008)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:210 (in 125 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 56, din care 18 promulgate legi
Questions & Interpellations: 27
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 10 december 2019, 1:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro