Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Liviu CodÓrl„ Versiunea pentru printare

Liviu CODőRL√
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until sep. 2007
 
independent  - since sep. 2007
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until sep. 2007
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since sep. 2007

Standing committees
Committee for information technologies and communications (since feb. 2008)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (feb. - jun. 2008)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until apr. 2005) - Secretary

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (mar. 2005 - dec. 2007)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since dec. 2005
 - until sep. 2008
 member
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until dec. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 16:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro