Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Mugurel Liviu Sârbu Versiunea pentru printare

Mugurel Liviu SÂRBU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 20 june 2008 - resignation
replaced by: Radu Eugeniu Coclici

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until apr. 2006
 
independent  - since apr. 2006
 - until oct. 2006
PD-Democratic Party - since oct. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since oct. 2006
 - until jun. 2008

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia - until jun. 2008 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 16, din care 3 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 11
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 10 december 2019, 4:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro