Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > ªtefan Stoica Versiunea pentru printare

ªtefan STOICA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.23 IALOMITA, uninominal college no.1
end of the mandate: 4 february 2014 - dead

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until oct. 2013
 
independent  - since oct. 2013

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until oct. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2013
 - until feb. 2014

Standing committees

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since dec. 2013)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until feb. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani - until feb. 2014
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - until feb. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 9 august 2020, 0:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro