Alina-Štefania GORGHIU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.22

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2014
 - until sep. 2014

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities
- Secretary

Special committees - joint
(until mar. 2015)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - until apr. 2013 member
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since mar. 2013 member
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since mar. 2015 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland 
 Friendship parliamentary group with Croatia