Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dănuț Liga Versiunea pentru printare

Dănuț LIGA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.19 GIURGIU
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until may 2005
 
independent  - since may 2005
 - until feb. 2006
PD-Democratic Party - since feb. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until may 2005
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - since may 2005
 - until oct. 2005
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since feb. 2006

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria  Vice-Chairperson - until dec. 2005
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 8 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 5
Questions & Interpellations: 2
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 7 december 2019, 3:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro