Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Florin Iordache Versiunea pentru printare

Florin IORDACHE, vicepreședinte al Camerei Deputaților
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.30 OLT
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 23 noiembrie 2020 - demisie - HCD nr.68/2020

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2020 - prezent - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2020 
 sep. 2019 - feb. 2020 
 feb. - sep. 2019 
 sep. 2018 - feb. 2019 
 feb. - sep. 2018 
 sep. 2017 - feb. 2018 
 feb. - sep. 2017  - din apr. 2017
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în noi. 2020

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități - Președinte (până în ian. 2017)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru sistematizarea, unificarea și asigurarea stabilității legislative în domeniul justiției - Președinte (din oct. 2017)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019

Alte comisii
Comisia de validare - Președinte (până în ian. 2017)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Mediteranei - până în noi. 2020 Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Kazahstan - până în noi. 2020 Președinte
 Grupul PRO-America - până în noi. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Azerbaidjan - până în noi. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda) - până în noi. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Democratică Congo - până în noi. 2020

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:3289 (în 174 sedinte)
Luari de cuvânt în BP: 1522 (în 174 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 81, din care 31 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 1
Motiuni: 7

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 26 noiembrie 2020, 20:11
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro