Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.petrepopeanga.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Petre Popeangă Versiunea pentru printare

Petre POPEANGĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2005 - Secretary
 dec. 2004 - jan. 2005 

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania)  Leader - since sep. 2005
 - until oct. 2005

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since feb. 2008) - Chairperson
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until feb. 2008)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Non-attached Members
- Committee on Budgets
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Identity, Tradition and Sovereignty Group

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Norway  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Australia 
 Friendship parliamentary group with Canada 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:55 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:13
Legislative initiatives: 39, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 11
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 november 2019, 9:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro