Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Attila Korodi Versiunea pentru printare

KORODI Attila
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.21 HARGHITA, uninominal college no.1

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Secretary - until sep. 2009
   Vice-Leader - since sep. 2009
 - until feb. 2010

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since may 2012)
Committee for Foreign Policy (dec. 2009 - may 2012) - Chairperson (since feb. 2010)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until dec. 2009) - Secretary

Standing committees - joint

Inquiry committees
- Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:48 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 16, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 31
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 21:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro