KORODI Attila
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.21 HARGHITA, uninominal college no.1

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Secretary - until sep. 2009
   Vice-Leader - since sep. 2009
 - until feb. 2010

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since may 2012)
Committee for Foreign Policy (dec. 2009 - may 2012) - Chairperson (since feb. 2010)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until dec. 2009) - Secretary

Standing committees - joint

Inquiry committees
- Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria