Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ionel Arsene Versiunea pentru printare

Ionel ARSENE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.7
end of the mandate: 11 july 2016 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson (since feb. 2014)
Committee for Industries and Services (until feb. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Russian Federation - until jul. 2016 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since apr. 2015
 - until jul. 2016
 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Canada - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:29 (in 26 plenary sittings)
Political declarations:28
Legislative initiatives: 60, din care 20 promulgate legi
Questions & Interpellations: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 19 november 2019, 9:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro