Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Ion Toma Versiunea pentru printare

Ion TOMA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.23 IALOMITA, uninominal college no.2

Political party:
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016
Senator non-attached - since jun. 2016

Standing committees
(since sep. 2014) - Chairperson
(until sep. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with United Mexican States  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 42, din care 17 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 2 june 2020, 2:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro