Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ioan Timiº Versiunea pentru printare

Ioan TIMIª
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2006
 
independent  - since jun. 2006
 - until sep. 2006
PNL-National Liberal Party - since sep. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2006
Parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2006

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Vice-Chairperson (since jan. 2007)
Committee for Standing Orders (since feb. 2008) - Vice-Chairperson (since feb. 2008)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since may 2007)
(since mar. 2008) - Chairperson (since apr. 2008)

Inquiry committees - joint

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - until nov. 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Belarus 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 26, din care 4 promulgate legi
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 20:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro