Laurenşiu-Dan LEOREANU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2021 - Vice-Chairman
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2022

Standing committees
Committee for Public Administration and Territorial Planning
Committee for Defence Public Order, and National Security (since mar. 2022)

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary friendship groups:
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani  Vice-Chairperson