Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Sándor Kónya-Hamar Versiunea pentru printare

KÓNYA-HAMAR Sándor
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 26 october 1992
replaces: Iozsef - Nandor Nemenyi

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 1996 - Secretary
 feb. - jun. 1996 
 feb. - jun. 1994 
 sep. - dec. 1993 
 feb. - jun. 1993 
 oct. - dec. 1992 

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (since sep. 1994)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 10 august 2022, 22:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro