Petru MOVILĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2005
 - until feb. 2005

Standing committees
Committee for Health and Family - Vice-Chairperson (since apr. 2005)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since jun. 2007 substitute member
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Secretary
 Friendship parliamentary group with Bahrain  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since oct. 2007
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 
 Friendship parliamentary group with Latvia