Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Antonella Marinescu Versiunea pentru printare

Antonella MARINESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.9
end of the mandate: 5 november 2012 - resignation - HCD nr.39/2012

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until nov. 2012 Spokesperson - since apr. 2010
 - until sep. 2010
   Vice-Leader - since feb. 2011
 - until nov. 2012

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland - until nov. 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - until nov. 2012 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:24
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 11
Motions: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 25 may 2020, 14:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro