Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
emilia.meirosu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Marilena-Emilia Meiroșu Versiunea pentru printare

Marilena-Emilia MEIROȘU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.9 BRAILA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2018
Non-attached Members - since may 2018
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019
 - until jan. 2020
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jan. 2020

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since dec. 2019)
Committee for Public Administration Territorial Planning (sep. - dec. 2019) - Vice-Chairperson (oct. - dec. 2019)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (jun. 2018 - sep. 2019)
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (until jun. 2018)
Committee for Labour and Social Protection (until jan. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - until jul. 2018 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Armenia - until nov. 2018
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 62, din care 24 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 4 june 2020, 15:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro