Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Vasile Iliuță Versiunea pentru printare

Vasile ILIUȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI, uninominal college no.2
end of the mandate: 9 july 2016 - resignation - HCD nr.64/2016

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until jul. 2016

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Bahrain - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:40 (in 37 plenary sittings)
Political declarations:38
Legislative initiatives: 96, din care 18 promulgate legi
Questions & Interpellations: 53
Motions: 24

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 2 march 2021, 20:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro