Aurelian IONESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA, uninominal college no.4

Political party:
PC-Conservator Party

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group  Vice-Leader - since sep. 2014

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since oct. 2013)
Committee for Standing Orders - Secretary (since may 2015)
The Committee on European Affairs (since oct. 2015) - Vice-Chairperson (since nov. 2015)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (apr. - oct. 2013)

Special committees - joint
- deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Belgium