Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Dan Gheorghe Lazăr Ivan Versiunea pentru printare

Dan Gheorghe Lazăr IVAN
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 13 april 1992 - resignation - HCD nr.20/1992
replaced by: Dumitru Giurescu

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning
Committee for Ecological Balance and Environment Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until apr. 1992 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - until apr. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 7 december 2019, 4:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro