Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Carmen-Ileana Mihălcescu Versiunea pentru printare

Carmen-Ileana MIHĂLCESCU    (Moldovan)
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.6

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until mar. 2010
 
independent  - since mar. 2010
 - until may 2010
PSD-Social Democratic Party - since may 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until mar. 2010
The parliamentary group of non affiliated MPs - since mar. 2010
 - until may 2010
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since may 2010 Spokesperson - since feb. 2011

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since mar. 2011)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (feb. 2010 - mar. 2011)
Committee for Foreign Policy (until feb. 2010)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until mar. 2010 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with South Africa  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Latvia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 13, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 14
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 13:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro