Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Ion Mogoº Versiunea pentru printare

Ion MOGOª
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.24 IASI

Political party:
PNL-National Liberal Party - until apr. 2002
 
independent  - since apr. 2002
 - until sep. 2003
PD-Democratic Party - since sep. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until apr. 2002
Parliamentary group of the Democrat Party - since sep. 2003

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (until jun. 2002)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 18 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 6, din care 1 promulgata lege
Member of the12 mediation committees
Questions & Interpellations: 12
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 19 september 2019, 16:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro