Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Ioan Munteanu Versiunea pentru printare

Ioan MUNTEANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.5

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2010
 
independent  - since feb. 2010
 - until jul. 2012
PSD-Social Democratic Party - since jul. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2010
The parliamentary group of non affiliated MPs - since feb. 2010
 - until jun. 2010
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jul. 2012

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until mar. 2010 Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:130 (in 96 plenary sittings)
Political declarations:74
Legislative initiatives: 85, din care 25 promulgate legi
Questions & Interpellations: 27

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 11 december 2019, 7:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro