Dan CONSTANTINESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Chairperson (until sep. 1997), Chairperson (since sep. 1998)

Special committees - joint
(since jun. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with State of Israel - since feb. 1997