Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ioan Munteanu Versiunea pentru printare

Ioan MUNTEANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2008 - Secretary
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007 
 sep. 2006 - feb. 2007 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since feb. 2006
 - until sep. 2006

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Secretary (until sep. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia 
 Friendship parliamentary group with the Republic of Macedonia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:243 (in 160 plenary sittings)
Political declarations:62
Legislative initiatives: 68, din care 19 promulgate legi
Questions & Interpellations: 123
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 7:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro