Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Liviu Laza-Matiuța Versiunea pentru printare

Liviu LAZA-MATIUȚA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR, uninominal college no.4

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015
 - until oct. 2016
 
independent  - since oct. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until oct. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2016

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Iceland  Secretary
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - since jun. 2014 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:34 (in 34 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 63, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 30
Motions: 27

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 8 december 2019, 12:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro