Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dumitru Puzdrea Versiunea pentru printare

Dumitru PUZDREA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2005
 
independent  - since jun. 2005
 - until mar. 2006
PD-Democratic Party - since mar. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until jun. 2005
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since mar. 2006

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2008)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until feb. 2008) - Secretary (until apr. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bahrain  Vice-Chairperson - until dec. 2005

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 17, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 1
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 february 2020, 2:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro