Mircea LUBANOVICI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.43 DIASPORA, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues
- Chairperson


The Committee for Romanian Communities Living Abroad - Chairperson (since sep. 2013)
The Committee on European Affairs (may 2014 - oct. 2015)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Australia - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Ukraine