Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Clement Negruț Versiunea pentru printare

Clement NEGRUȚ
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA, uninominal college no.2

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2012 - Secretary

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until mar. 2011
 
independent  - since mar. 2011
 - until may 2011
PDL-Democratic Liberal Party - since may 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until mar. 2011
The parliamentary group of non affiliated MPs - since mar. 2011
 - until may 2011
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since may 2011 Vice-Leader - since mar. 2012
 - until sep. 2012

Standing committees
Committee for Industries and Services
Committee for information technologies and communications (until jun. 2009) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - until jun. 2009
 Friendship parliamentary group with Ireland - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic  Secretary
 Friendship parliamentary group with Malta  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:53 (in 42 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 29, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 september 2019, 22:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro