Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Valer Dorneanu Versiunea pentru printare

Valer DORNEANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007 
 feb. - sep. 2006  - since mar. 2006

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions - Chairperson (until apr. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with the Republic of Macedonia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:909 (in 91 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 23, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 17 october 2019, 3:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro