Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Petre Naidin Versiunea pentru printare

Petre NAIDIN
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until jan. 2003
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - since jan. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) - until sep. 2003
Member non-attached - since sep. 2003

Standing committees
Committee for Health and Family

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Yugoslavia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 18 plenary sittings)
Legislative initiatives: 34, din care 6 promulgate legi
Member of the14 mediation committees
Questions & Interpellations: 382

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 8:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro