Gheorghe-Eugen NICOL√ESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Chairperson (since sep. 2012)
The Committee on European Affairs - Vice-Chairperson (may 2011 - sep. 2012)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until mar. 2009)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs - Secretary (since apr. 2010)
(since sep. 2010)
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until mar. 2009)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - since mar. 2010 Secretary
 Friendship parliamentary group with Canada - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - since mar. 2010 Chairperson