Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Miron Tudor Mitrea Versiunea pentru printare

Miron Tudor MITREA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.40 VRANCEA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 2000 - Vice-Chairman
 sep. - dec. 1999 - Secretary
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 
 sep. - nov. 2000 - Quaestor

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania  Vice-Leader

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - since feb. 1997
 - until jun. 1998
 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:536 (in 196 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 23, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 14 november 2019, 23:24
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro