Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Ioan Mihai Năstase Versiunea pentru printare

Ioan Mihai NĂSTASE
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2001 - Secretary
 dec. 2000 - jan. 2001 

Political party:
PRM-Great Romania Party - until sep. 2001
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - since sep. 2001
 - until sep. 2003
 
independent  - since sep. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until sep. 2001
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) - since dec. 2001
 - until sep. 2003
Member non-attached - since sep. 2003

Standing committees
Committee for Health and Family (since feb. 2004)
Committee for Public Administration Territorial Planning (sep. 2001 - feb. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Brazil 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:45 (in 30 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 27, din care 1 promulgata lege
Member of the4 mediation committees
Questions & Interpellations: 17

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 12 november 2019, 1:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro