Ion Cristinel MARIAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.40 VÂLCEA, colegiul uninominal nr.4

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în mai 2013
 
independent  - din mai 2013
 - până în dec. 2013
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - din dec. 2013
 - până în iun. 2015
 
independent  - din iun. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în mai 2013
  - din dec. 2013
 - până în dec. 2015
 Vicelider - din sep. 2014
 - până în dec. 2015
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din iul. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din iun. 2015)
Comisia pentru politică externă (mai - iun. 2015)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (mar. 2014 - mai 2015)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (până în mar. 2014) - Vicepreședinte (până în noi. 2013)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din sep. 2014 Secretar

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Columbia - din iun. 2014 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Chile 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Australia  Vicepreședinte